kliknij  Wizfon.pl

Kategorie

Wiadomości

Uniwersalne schematy instalacji antenowej dla naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T pokrywa swym zasięgiem całą Europę. Wykonując nową instalację lub modernizując starą warto skorzystać z kilku przykładowych schematów zamieszczonych poniżej. Przedstawione instalacje stanowią wskazówkę dla tych, którzy w zależności od lokalizacji i mocy nadajnika dobrać muszą odpowiednie anteny oraz przedwzmacniacze antenowe.
Niniejszym opracowaniem powinni się zainteresować ci którzy planują:
  • modernizację zestawu antenowego,
  • modernizację okablowania,
  • podział sygnału na dodatkowe odbiorniki,
  • zakup odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T spełniających indywidualne wymagania.

Instalacja dla obszarów o silnym poziomie sygnału (nadajniki dużej i średniej mocy oddalone do około 20km)
Podział sygnału na 2 odbiorniki; rozwiązanie "balkonowe".

Instalacja zakłada doprowadzenie sygnału DVB-T do dwóch telewizorów, z których jeden posiada możliwość odbioru programów cyfrowych (głowica MPEG-2/MPEG-4), natomiast drugi z nich jest odbiornikiem z głowicą zapewniającą możliwość odbioru wyłącznie programów analogowych. W takim przypadku konieczny jest zakup odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. W przedstawionym powyżej przykładzie proponujemy Państwu wykorzystanie znanego i sprawdzonego na rynku odbiornika Ferguson T265 .
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 15/5-12/21-60 DVB-T jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T w paśmie VHF (174-230 MHz) oraz UHF (470-790 MHz). Uniwersalna konstrukcja anteny umożliwia swobodną zmianę polaryzacji odbioru V/H zarówno dla pasma VHF i UHF.
W przypadku montażu anteny z przedwzmacniaczem należy pamiętać o doprowadzeniu do niej zasilania. Zasilacz umieszczany jest zazwyczaj przy jednym z telewizorów/odbiorników. Taka instalacja wymaga zastosowania odpowiedniego typu rozgałęźnika telewizyjnego pozwalającego na przesył napięcia stałego na linii wyjście-wejście. W przedstawionym powyżej przypadku wykorzystano rozgałęźnik indukcyjny  do podziału sygnału na dwa odbiorniki. Możliwy jest podział na większą liczbę odbiorników poprzez skorzystanie z rozgałęźników o większej liczbie wyjść.
Instalacja uniwersalna dla obszarów oddalonych od nadajnika o około 20-40km - podział na 4 odbiorniki