kliknij  Wizfon.pl

Kategorie

Wiadomości

Antena telewizyjna DIPOL 3/21-69 DVB-T Antena DVB-T zewnętrzna ze wzmacniaczem Signal Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m] Rozgałęźnik indukcyjny RI-2/1 F Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [1m] Odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T Ferguson Ariva T650i

Przykłady instalacji antenowych RTV, SAT,

Poniżej podajemy kilka sprawdzonych schematów instalacji antenowych, które mogą stanowić wskazówkę przy doborze odpowiedniej instalacji.

Domowe instalacje DVB-T

Instalacja dla obszarów o silnym  poziomie sygnału (nadajniki dużej i średniej mocy oddalone do 20km)Zestaw antenowy do odbioru DVB-T z dwóch nadajników



Instalacja zakłada doprowadzenie sygnału DVB-T do dwóch telewizorów, z których jeden posiada możliwość odbioru programów cyfrowych (głowica MPEG-2/MPEG-4), natomiast drugi z nich jest odbiornikiem z głowicą zapewniającą możliwość odbioru wyłącznie programów analogowych. W takim przypadku konieczny jest zakup odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. W przedstawionym powyżej przykładzie proponujemy Państwu wykorzystanie znanego i sprawdzonego na rynku odbiornika Ferguson T650i. Obydwie przedstawione na schemacie anteny, posiadają możliwość montażu na maszcie, jednak obie stworzone zostały z myślą o mieszkańcach obszarów miejskich i ze względu na małe gabaryty zalecane są do montażu na przykład na balkonach. Antena może być z powodzeniem stosowania na obszarach otwartych z możliwością skierowania jej wprost na nadajnik. W przypadku gęstszej zabudowy i możliwości odbioru sygnału z odbić zalecamy stosowanie wyposażonej w przedwzmacniacz anteny Signal HDA-5000 o szerszej wiązce promieniowania.

Instalacja uniwersalna dla obszarów oddalonych od nadajnika o około 20-40km podział na 4 odbiorniki
 

Instalacja dla obszarów oddalonych
od nadajnika ponad 40km
podział na 4 odbiorniki

Instalacja zakłada wykorzystanie kierunkowej anteny Yagi, oraz wzmacniacza HA-024 Terra kompensującego straty powstałe przy podziale sygnału na większą liczbę odbiorników. W przypadku nadajników słabszej mocy i/lub bardziej oddalonych od miejsca odbioru konieczne może okazać się zastosowanie przedwzmacniacza antenowego w miejsce symetryzatora, w puszce antenowej. Zalecamy wówczas wzmacniacz HS-013 Terra posiadający zasilanie ww. przedwzmacniacza. Należy pamiętać o tym, iż przedwzmacniacz antenowy ma za zadanie delikatnie podbić poziom żądanego sygnału, w związku z czym zalecamy stosowanie przedwzmacniaczy typu LNA o niskim - oraz średnim - poziomie wzmocnienia. Stosowanie przedwzmacniacza LNA-177 zalecamy do odbioru z bardziej oddalonych nadajników (powyżej 40km odległości). Zastosowanie najsilniejszych przedwzmacniaczy oraz wzmacniaczy, może doprowadzić do przesterowania tych drugich, co wpłynie na brak możliwości odbioru jakiegokolwiek sygnału telewizyjnego. Sygnał DVB-T dzielony jest na rozgałęźniku Signal i doprowadzony do czterech gniazd RTV. W przypadku chęci podziału sygnału na większą liczbę gniazd skorzystać można z całej gamy.

Podłączenie telewizorów różnych typów.
  • Na powyższym schemacie dwa telewizory zostały fabrycznie wyposażone w tuner H.264 MPEG-4 umożliwiający odbiór sygnału DVB-T można je więc podpiąć bezpośrednio do instalacji antenowej.
  • Trzeci telewizor jest wyposażony w gniazdo HDMI lecz nie posiada tunera DVB-T a jedynie MPEG-2. Został więc wyposażony w zewnętrzny tuner DVB-T podpięty za pomocą kabla HDMI.
  • W instalacji znalazł się też stary, analogowy telewizor. Do niego poprzez złącze EURO został podłączony tuner DVB-T.


Instalacja dla obszarów oddalonych od nadajnika ponad 40km podział na 4 odbiorniki
Zestaw antenowy do odbioru DVB-T z dwóch nadajników

Do momentu całkowitego wyłączenia naziemnej telewizji analogowej, wybrane nadajniki mogą transmitować wybrane multipleksy z obniżoną mocą w stosunku do mocy docelowej. W związku z tym w wielu rejonach może zaistnieć potrzeba odbioru niektórych paczek programowych z drugiego nadajnika. Rozbudowując zestaw antenowy mieszkańcy terenów przygranicznych mogą również uzyskać możliwość odbioru programów z krajów sąsiednich. Jeśli odległość kątowa drugiego nadajnika w stosunku do nadajnika pierwszego nie jest duża (nie przekracza 45%) możliwy będzie najprawdopodobniej odbiór z jednej anteny. Jeśli jednak odległość ta jest większa konieczne będzie zastosowanie drugiej anteny kierunkowej oraz zwrotnicy antenowej z dwoma wejściami UHF. Możliwa jest oczywiście dowolna inna konfiguracja zestawu z anten pracujących w paśmie UHF. Zwrotnica umożliwia dodatkowo przesłanie napięcia stałego (zasilanie ewentualnych przedwzmacniaczy) oraz wyposażona jest w pasmowe wejścia FM/DAB dla tradycyjnego radia analogowego oraz mającego wyprzeć je w przyszłości cyfrowego radia DAB.


 
 
 
Schemat instalacji dystrybuującej sygnał satelitarny i DVB-T do 4 gniazdDomowe instalacje telewizyjno-teletechniczne

 
 
 
Dzięki zastosowaniu konwertera typu quatro oraz multiswitcha MP-0504 Signal możliwe jest doprowadzenie zsumowanego sygnału SAT oraz DVB-T do każdego z czterech gniazd końcowych RTV/SAT Signal. W przypadku chęci doprowadzenia sygnału DVB-T+SAT do większej ilości gniazd lub planów eksploatacji odbiorników dwugłowicowych skorzystać można z multiswitchy o większej liczbie wyjść .

 
 
Podstawowy schemat instalacji TV w domu jednorodzinnym




Schemat podstawowy instalacji TV w domu jednorodzinnym

 

Podstawowy schemat instalacji w domu jednorodzinnym umożliwiający odbiór kanałów naziemnych i satelitarnych. Instalacja umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego w każdym gniazdku antenowym oraz jednego programu satelitarnego we wszystkich gniazdkach. Program satelitarny można zmieniać z każdego miejsca w domu gdzie zainstalowano przedłużacz pilota. Anteny i zwrotnica zamontowane na dachu, wzmacniacz, sumator i rozgałęźnik na strychu. Tuner można zamontować w salonie, trzeba przewidzieć doprowadzenie dodatkowego przewodu od tunera do sumatora na strychu. Instalacja umożliwia rozwój i podłączenie w przyszłości dodatkowych tunerów satelitarnych i monitoringu.
Jeżeli wybrano tuner HD to na telewizorze podłączonym bezpośrednio do niego możliwy jest odbiór w rozdzielczości HD, natomiast sygnał wysyłany przez modulator do pozostałych telewizorów jest w rozdzielczości SD.
Instalację można budować etapami:
  • położyć kompletne okablowanie przewodem TRISET-113
  • podłączyć tylko elementy do odbioru TV naziemnej
  • podłączyć elementy toru satelitarnego
  • zainstalować modulator i przedłużacze pilota
Rozwinięciem poniższej instalacji jest Odbiór platformy cyfrowej w całym domu za pomocą jednej karty abonenckiej pozwalający na niezależny odbiór kanałów satelitarnych na wszystkich telewizorach.
Anteny do odbioru naziemnego należy dobrać do lokalnych warunków odbioru.

Odbiór platformy cyfrowej w całym domu za pomocą jednej karty abonenckiej

Odbiór platformy cyfrowej w całym domu
za pomocą jednej karty abonenckiej