kliknij  Wizfon.pl

Kategorie

Wiadomości

Przewody HDMI
 
Kabel HDMI służy do przesyłania cyfrowego sygnału multimedialnego (obraz i dźwięk) np. z odtwarzacza do wyświetlacza lub amplitunera
Kabel HDMI jest określony poprzez wersję standardu w jakim pracuje oraz przekrój kabla (AWG -American wire gauge- znormalizowany system średnic przewodów elektrycznych).
Wersja standardu kabla HDMI określa parametry transmisji danych. Obecnie najpopularniejsza jest wersja HDMI 1.3 umożliwiająca transfer z prędkością 10 Gb/s.
Wraz z popularyzacją transmisji obrazu wysokiej rozdzielczości wzrosło zapotrzebowanie na przewody HDMI pracujące w nowej wersji: HDMI 1.4, umożliwiające transmisję obrazu 3D jak i podłączenie do Internetu.
Ważne mechanizmy standardu HDMI 1.4
 • Kanał Ethernet (Ethernet Channel - HEC)
Kanał Ethernet umożliwia szybką, dwukierunkową komunikację między siecią Internet a urządzeniem HDMI. Podłączone urządzenia mogą wysyłać i odbierać dane z prędkością do 100 Mb/s. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby prowadzenia oddzielnego kabla Ethernet do urządzeń HDMI, wystarczy tylko podłączyć odbiornik telewizyjny do Internetu.
 
 
 
 
 
Źródło: www.hdmi.org
 • Zwrotny kanał audio (Audio Return Channel)
Standard 1.4 HDMI dodaje zwrotny kanał audio, dzięki któremu zostanie ograniczona ilość kabli wychodzących z telewizora. Gdy telewizor posiada wbudowany tuner DVB-S, DVD; sygnał zostanie wysłany do zewnętrznego wzmacniacza audio poprzez kabel HDMI.
 
 
Źródło: www.hdmi.org
 • Wsparcie dla technologii 3D
   Nowy standard określa wspólny format 3D dla urządzeń HDMI. Umożliwiać to będzie oglądanie obrazu 3D z konsol do gier, jak i innych aplikacji 3D.
Źródło: www.hdmi.org
 • Rozszerzona obsługa kolorów (Expanded Support For Color Spaces)
HDMI obsługuje kolorystykę zaprojektowaną specjalnie dla aparatów cyfrowych, umożliwiając dokładniejszy odbiór barw podczas przeglądania zdjęć cyfrowych. HDMI 1.4 będzie obsługiwać sYCC601, Adobe (R) RGB i Adobe (R) YCC601.
Źródło: www.hdmi.org
 • Rozdzielczość 4K
   Specyfikacja HDMI 1.4 umożliwia transmisję obrazu video o bardzo wysokiej rozdzielczości. 4K to skrót od 4000 linii szerokości i 2000 linii wysokości obrazu, czyli około cztery razy więcej niż w rozdzielczości 1080p.
Źródło: www.hdmi.org
 • Mikro złącze HDMI typu D
Nowy standard HDMI przewiduje złącze mniejsze gabarytowo o 50% od obecnie używanych, dlatego może być wykorzystywany do transmisji obrazu z telefonu komórkowego, bądź innych urządzeń mobilnych.
Źródło: www.hdmi.org
Parametry techniczne HDMI: 1.4:
 • Maksymalna rozdzielczość: 4096x2160,
 • Żywe i naturalne kolory dzięki zastosowaniu funkcji Deep Color – przesył obrazu 48bit,
 • Kanał Ethernet,
 • Zwrotny kanał audio,
 • Transmisja obrazu w rozdzielczości FullHD,
 • Transmisja obrazu 3D,

 

Standard 1.4
sRGB TAK
YCbCrRGB TAK
Dźwięk 8 kanałowy LPCM/192 kHz/24-bit TAK
Płyty Blu-ray w pełnej jakości audio i video TAK
Consumer Electronic Control (CEC) TAK
Obsługa DVD Audio TAK
Obsługa Super Audio CD (DSD) TAK
Deep Color TAK
xvYCC TAK
Synchronizacja audio wideo (AV-sync) TAK
Zgodny z Dolby TrueHD TAK
Zgodny z DTS-HD Master Audio TAK
Zaktualizowana lista poleceń CEC TAK
Kanał Ethernet TAK
Zwrotny kanał audio TAK
3D Przez HDMI TAK
Obsługa rozdzielczości 4K x 2K TAK
 
Istotnym parametrem określającym każdy przewód jest parametr AWG (American wire gauge, zwany również Brown & Sharpe wire gauge) – znormalizowany system średnic przewodów elektrycznych, stosowany w Stanach Zjednoczonych). Czym niższa wartość tym grubszy przewód.
 
AWG Średnica [mm]
20 0.812
21 0.723
22 0.644
23 0.573
24 0.511
25 0.455
26 0.405
27 0.361
28 0.321
29 0.286
30 0.255
 • Przy krótkich kablach HDMI wartość AWG powinna być nie mniejsza niż 30 AWG.
 • Długie kable (10-15m) powinny posiadać AWG mniejsze bądź równe 26 AWG.
 • Kable mające długość 20m powinny mieć AWG na poziomie 24 AWG.
Switch HDMI
Switch HDMI umożliwia podłączenie wielu urządzeń wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w złącze HDMI. Urządzanie doskonale nadaje się do podłączenia np. tunera satelitarnego, odtwarzacza DVD, komputera czy konsoli do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w małą ilość złącz HDMI. Do telewizora należy doprowadzić tylko jeden kabel HDMI, co ułatwia instalacje urządzenia i poprawia wygląd instalacji telewizora zawieszonego na ścianie przy pomocy uchwytu LCD.
Schemat zastosowania Switcha HDMI
 
Splitter HDMI
Splitter HDMI umożliwia rozprowadzenie sygnału HDMI do kilku odbiorników telewizyjnych jednocześnie. Urządzenie doskonale nadaje się do sklepów prezentujących telewizory HD, DVD, jak i do sal konferencyjnych aby rozdzielić sygnał z komputerów na kilka, kilkanaście telewizorów. Taką ilość punktów odbiorczych osiąga się poprzez kaskadowanie splitterów.
Schemat zastosowania Splittera HDMI
 
Switch-splitter HDMI

Switch-Splitter HDMI umożliwia rozprowadzenie sygnału HDMI do kilku odbiorników telewizyjnych. Na wejściu switch-spittera można podłączyć kilka urządzeń HDMI a następnie wybrać urządzenie, z którego sygnał ma w danej chwili być pokazywany. Produkt ten doskonale nadaje się do sklepów prezentujących telewizory HD, DVD i do sal konferencyjnych, aby rozdzielić różne sygnały z komputerów, tunerów, konsol do gier na kilka telewizorów. Taką ilość punktów odbiorczych osiąga się poprzez kaskadowanie splitterów.
 
Extender HDMI
Extender HDMI na skrętkę kat. 5e umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika telewizyjnego wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat 5e lub 6.
Stosowanie Extendera HDMI na skrętkę kat. 5e jest polecane w następujących przypadkach:
 • położona już jest skrętka komputerowa,
 • ze względów ekonomicznych (skrętka jest dużo tańsza od przewodu HDMI,
 • względy montażowe wymuszają zastosowanie skrętki (przewód HDMI jest grubszy i sztywniejszy od skrętki),
 • instalacja jest jednorazowa i odzyskanie położonego przewodu jest niemożliwe.
Urządzanie doskonale nadaje się do podłączenia tunera satelitarnego, odtwarzacza DVD, komputera czy konsoli do odbiornika oddalonego od urządzeń. Do telewizora należy doprowadzić tylko jedną skrętkę komputerową co ułatwia instalacje urządzenia jak i poprawia wygląd instalacji telewizora zawieszonego na ścianie przy pomocy uchwytu LCD.
Gniazdo ścienne HDMI
 
Gniazdo ścienne pojedyncze HDMI stanowi estetyczne zakończenie przewodu HDMI poprowadzonego w ścianie.
Uchwyt ścienny Signal PLB-2N 32'' - 60''